Aydeniz: Halkımız depremdeki yıkımın hesabını soracak

Meletî’de depremzedeleri ziyaret eden DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, "Yıkımın bu kadar ağır olmasının nedeni rant ve düşmanlık politikalarıdır. Halkımız 14 Mayıs'ta hesabını soracak" dedi.

 

Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerin 40’ıncı günü dolayısıyla Meleti'nin Wêranşar (Doğanşehir) ilçesine bağlı Örnek Mahallesi'nde lokma dağıtıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meletî İl Örgütü öncülüğünde düzenlenen programa, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren ve HDP milletvekilleri Garo Paylan ve Abdullah Koç katıldı.
 
'BU DÜZEYDE BİR YIKIM OLMASININ SORUMLUSU İKTİDAR'
 
Programda konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Bir afet yaşadık. Bu afet doğal bir afetti ama yıkımlarının bu kadar ağır olmasının sebebi iktidarın kendisinin bu yıkımın altında kaldığı gerçekliği olduğu için bu kadar ağır oldu. Yıkımın bu kadar ağır olması, bu kadar can yitirilmesinin nedeninin, bu iktidarın ve devletin rant politikaları, şehirleşme politikaları, halklara ve inançlara olan düşmanlık politikalarından kaynaklandığını çok iyi biliyoruz. İlk günden itibaren halkımızın yanında olan yine halklardı, partimizdi, sivil toplum örgütleriydi” dedi.
 
Depremin üzerinden 40 gün geçtiğini ancak yaraların hâlâ sarılmadığını belirten Aydeniz, “40 gün geçmiş olmasına rağmen hâlâ iktidar ve devlet, halkların mağduriyetlerinin giderilmesi için bir şey yapmadı. İnsanlar, kendi kendilerine bu yıkımlardan çıkmaya çalıştıklarında, onlar hala rantlarının peşindeydiler. 40 gün geçti, hala çadır sorunu, enkaz sorunu ve sıcak su sorunu varken, bu iktidar hangi rantı, hangi şehirleşmeyi ve parayı hangi yandaşına vereceğinin derdinde” diye konuştu.

'HESABINI HALK 14 MAYIS'TA SORACAK'
 
Bu kadar yıkım ve acıya rağmen iktidardan tek bir istifa olmadığına dikkat çeken Aydeniz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstifa etmesi gerekenler, bu kadar yıkım için istifa etmeyenler, bugün yeniden seçim için istifa ediyor.  Yeniden iktidarı ve rantı ellerinde tutmanın girişimini ve mücadelesini yürütmeye çalışıyorlar. Bu iktidarın halktan, inançlardan yana bir politikası yok. Depremin üzerinden 40 gün geçmesine rağmen hâlâ yaraların sarılması için adım atmadıklarından biliyoruz. Halkımızla yan yana bütün acılarımızı saracağız. Tek tek yitirdiğimiz bütün canların hesabını sormak için alanlarda halkımızın yanında olacağız. Çünkü bunlar hesap verecek. Öyle hesap vermeden gitmek olmaz. Onlar da bunu biliyorlar. Kaybetmişler. Artık gidecekler ama giderken halkımızın bütün haklarının hesabını soracağız. Bu kadar yıkımın tek sebebi iktidarın savaş politikaları, düşman politikaları ve halkları tanımama politikalarıdır. Rantının peşine düştüler. Halkımız, bunun hesabını istifa etmeseler bile 14 Mayıs’ta soracaktır.”
 
Heyet, Örnek Mahallesi’ndeki programından sonra mevlit programına katılmak üzere Wêranşar ilçesine geçti.