Serkan Tumay cezaevinde katledildi!

Bir ay önce cezaevinde gardiyanlar tarafından darp edilen Bitlisli tutuklu Serkan Tumay, cezaevinde öldürüldü. Tumay Ailesi, "Oğlumuzu cezaevi idaresi öldürdü" dedi.

Bitlis'te 1993 yılında doğan Serkan Tumay, iki yıllık hapis cezası nedeniyle Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlik Kapalı Cezaevinde kaldığı sırada yaklaşık bir ay önce gardiyanlar tarafından darp edildi. Kolu ve kafasında kırıklar oluşan Tumay, başka cezaevine naklinin yapılması için Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu. Başvurusuna henüz yanıt alamayan Tumay’ın, iki gün önce ailesine cezaevinde öldüğü bildirildi. Tumay’ın cenazesi bugün Manisa’da toprağa verilecek.

'CEZAEVİNDEN VE DARP EDENLERDEN ŞİKAYETÇİYİZ'

Serkan Tumay’ın kardeşi Gökhan Tumay, kardeşinin yaklaşık bir ay önce darp edildiğini koğuş arkadaşlarından öğrendiklerini söyledi. Kendisiyle aynı koğuşta kalan arkadaşı Hakan Ecevit’in annesi aracılığıyla kardeşinin durumunu kendilerine ilettiğini aktaran Gökhan Tumay, devamla şunları belirtti:

"29 Eylül 2020 tarihinde diğer kardeşim Hakan Tumay, Kırıkkale İnfaz Savcılığına gönderilmek üzere bir dilekçe yazdı ve Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığı ile bu dilekçeyi Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Dün kardeşimin cezaevinde vefat ettiğini öğrendik. Öğrendiğime göre; kardeşim 17 Ekim 2020 tarihinde vefat etmiş. Bildiğim kadarıyla otopsi işlemleri için Ankara’ya gönderilerek otopsi de orada yapılmış. Ben kardeşimin daha önce şikayetçi olduğumuz darp olayı nedeniyle öldürüldüğünü düşünüyorum. Bu nedenle kardeşimi darp ederek ölümüne neden olan kişilerden ve Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurum yönetiminden şikayetçiyim. Kamera görüntülerinin de incelenerek soruşturma yapılması için suç duyurusunda bulundum.”

'OĞLUMU CEZAEVİ İDARESİ ÖLDÜRDÜ'

Anne Hasibe Tumay ise salgın sürecinde cezaevine ziyarete dahi gidemediklerini ve bu süreçte oğlunun darp edildiğini söyledi. Oğlunun daha önce bu durumu Kırıkkale Cumhuriyet Savcılığına bildirdiğini ancak sevkinin yapılmadığını dile getiren Anne Tumay, “Benim oğlumu cezaevi idaresi öldürdü. Önce yüzü maskeli kişiler bir odaya kapatıp kolunu, kafasını kırmışlardı, şimdi de onlar öldürdü. Oğlumun ölümünden sorumlu herkesten şikayetçiyim. Bunun hesabını verecekler” dedi.

Baba Kazım Tumay da "Oğlumu cezaevinde öldürdüler. Bunun yapanlar resmi görevlilerdir. Tüm kamuoyu duyarlı olmalı" diye belirtti.