Ege Bölgesi'nde 4 ayda 6 bin 383 hak ihlali

İHD İzmir Şubesi, Ege Bölgesi'nde 4 ayda 6 bin 383 hak ihlali yaşandığını açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarını kapsayan 4 aylık Ege bölgesi Hak İhlalleri Raporu'nu açıkladı. Dernek binasında yapılan toplantıyla raporu açıklayan İHD İzmir Şubesi Başkanı Zafer İncin, derneğe yapılan başvurular ve basın taramaları sonucu elde edilen verilerin İzmir, Aydın, Denizli, Kütahya, Balıkesir, Muğla, Manisa, Uşak Burdur, Isparta illerini kapsadığını ifade etti.  
İncin, yılın ilk 4 ayında 5 bin 304, son 4 ayda ise 6 bin 383 hak ihlalinin yaşandığının tespit edildiğini dile getirdi. İncin, ülkeyi yönetenlerin kutuplaştıran dili, yargının cezasızlığı sonucu ayrımcı- ırkçı saldırıların arttığına dikkati çekerek, “Bölgemizde HDP parti binasına yapılan saldırıda Deniz Poyraz katledildi. Son zamanlarda polisler, muhalif parti ya da örgütlenmelerde bulunan gençleri ajanlaştırmaya zorladılar" dedi.
İncin, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin ardından kadına yönelik hak ihlallerinin arttığına vurgu yaparak, "Bu saldırılar böyle devam ederken kolluğun olaylara çok müdahil olmaması, yargının verdiği kararlarla cezasızlığı üretmesi, medyanın eril bir dil kullanması, kadına yönelik saldırıların artmasına neden oldu.  Ama aynı kolluk, kadın eylem- etkinliklerine saldırırken yargı da katılımcılara cezalar vermektedir. Bu tutum kadına yönelik saldırı ve cinayetlerin politik olduğunu göstermektedir” diye kaydedildi.

HAK İHLALLERİ BİLANÇOSU

İncin, son 4 ayda derledikleri hak ihlalleri raporunun ayrıntılarını şöyle sıraladı:
* Gözaltı, tutuklama, güvenlik güçlerinin baskısı, tehdit, engelleme ve yargıya intikal eden toplamda yaşanan hak ihlali: 226
* Kadına yönelik hak ihlali: 198
* Çocuğu yönelik: 39
* Çalışma yaşamı: 698
* Cezaevlerine yönelik: 56
* Mültecilere yönelik: 4 bin 747
* Çevre alanı: 164
* Darp-şiddet-yaralama, şüpheli ölüm, intihar iddiası, cinayet gibi diğer başlıklardaki yaşanan hak ihlali: 255
İncin, toplamda ise 6 bin 383 hak ihlali yaşandığını kaydetti.