Gerilladan Girê Amediyê’de devrimci operasyon: 49 işgalci cezalandırıldı

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), PKK’nin 45’inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle gerillanın Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalcilere karşı düzenlediği eylemlerde en az 49 işgalcinin cezalandırıldığını bildirdi.

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada gerilla güçlerinin PKK’nin 45’nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla devrimci operasyonlar düzenlediği bildirdi.

Açıklamada “Kurdistan Özgürlük Gerillası, partimiz PKK’nin 45. kuruluş yıldönümünü Rêber Apo’ya derin bağlılıkla, şehitler çizgisinin takipçiliğinde, Egîd ve Zîlanlar’ın zafer ruhuyla karşılıyor. 45 yıllık özgürlük destanının gür sesi olan özgürlük gerillası, bu mücadeleyi ve zafer yürüyüşünü büyük bir inançla kesintisiz bir biçimde sürdürüyor. 46. mücadele yılına kapsamlı bir devrimci operasyon gerçekleştirerek giren güçlerimiz, 20 Kasım günü işgalci Türk ordu güçlerine ağır ve ezici bir darbe vurdu. Bu devrimci operasyon Rêber Apo’ya özgürlük hamlesini ve PKK’nin 46. yılına girişini selamlamak amacıyla gerçekleştirildi” denildi.

HPG-BİM gerçekleştirilen devrimci operasyonun ayrıntılarını şöyle verdi:

“Güçlerimizce Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalcilere yönelik 20 Kasım saat 07:20’de kapsamlı bir devrimci operasyon gerçekleştirildi. Bu devrimci operasyonda Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Girê Şehîd Cesur, Şehîd Cemre ve Girê Şehîd Pirdoğan’daki düşman güçleri hedeflendi. Bu kapsamlı devrimci operasyon üç ayrı yerde, birçok operasyon kolu ile farklı taktikler iç içe kullanılıp eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Kurdistan Özgürlük Gerillası yüksek cesaret, Rojhat Zîlan ve Erdal Şahinler’in Apocu fedai ruhuyla düşmanın üzerine giderek ezici bir darbe vurdu. Bu devrimci operasyonda 49 işgalcinin cezalandırıldığı netleştirildi. Ayrıca 21 çadır ve 12 mevzi imha edildi. Operasyon kollarına öncülük eden Ciwan ve Andok yoldaşlarımız fedaice çatışarak şehadete ulaştı.

Şehîd Cesur’daki işgalcilere yönelik gerçekleşen operasyonda;

Buradaki operasyon kolları işgalcileri sızma ve saldırı taktiği ile hedefleyerek vurdu. Ferdi ve orta otomatik silahlar ile işgalcileri hedefleyen güçlerimiz burada 3 mevzi ve 8 çadırı imha ederken, 9 işgalciyi de cezalandırdı. Şehîd Cesur’daki işgalciler güçlerimizin etkili vuruşlarından sonra mevzilerini bırakıp kaçtı. Diğer işgalciler aynı zamanda orta otomatik ve ağır silahlar ile de hedeflenerek vuruldu ve 2 mevzi imha edildi. Devrimci operasyonun bu saldırı koluna komutanlık eden, yüksek cesaret ve fedai ruhla düşmanın üzerine yürüyen Ciwan yoldaşımız çatışarak şehadete ulaştı.

Şehîd Cemre’deki işgalcilere yönelik gerçekleşen operasyonda;

Birinci ve ikinci operasyon kolları; işgalcileri sızma ve saldırı taktiği ile hedefledi. İki koldan ferdi ve orta otomatik silahlar ile işgalcilerin içinde bulunduğu çadırları etkili şekilde vurdu. İşgalcilerin bulunduğu çadır ve mevzilerin içine giren güçlerimiz burada 25 işgalciyi cezalandırdı, 8 çadır ve 5 mevziyi imha etti. Ayrıca 5 çadır da darbelendi. Devrimci operasyonun bu saldırı koluna komutanlık eden, yüksek cesaret ve fedai ruhla düşmanın üzerine yürüyen Andok yoldaşımız çatışarak şehadete ulaştı.

Şehîd Pirdoğan’daki işgalcilere yönelik gerçekleşen operasyonda;

Şehîd Pirdoğan’daki işgalciler sızma ve saldırı taktiği ile üç koldan hedeflenerek vuruldu. Birinci saldırı kolu; arazide gizlenen işgalcileri yakın mesafeden el bombaları ve ferdi silahlar ile hedefleyerek vurdu. Burada 4 işgalci cezalandırıldı ve 2 mevzi imha edildi. İkinci ve üçüncü saldırı kolları; yakın mesafeden el bombaları ve ferdi silahlar ile işgalcileri etkili şekilde vurdu. 20 dakika boyunca yaşanan şiddetli çatışmada 11 işgalci cezalandırıldı ve işgalciler bir kademe geri çekilmek zorunda kaldı.

Eş zamanlı olarak Komando Sahası ve Girê Hakkarî Direniş Alanı’ndaki işgalciler de ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu.”