Özerk Yönetim: İşgalci Türk devletinin saldırısında 4 çocuk katledildi-YENİLENDİ

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, işgalci Türk devletinin Hesekê’deki saldırısında 4 çocuğun şehit düştüğünü açıkladı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, işgalci Türk devletinin BM sponsorluğundaki kız çocukları eğitim merkezine yönelik saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

'BU SOYKIRIM SALDIRISIDIR, SAVAŞ SUÇUDUR'

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Erdoğan’ın bölgesel ve uluslararası taraflarla yaptığı görüşmelerin ardından, Türk devletinin bölgelerimize yönelik saldırıları arttı. Saldırılarda Uluslararası Koalisyonla birlikte DAİŞ’e karşı savaşan yurttaşlar ve komutanlar şehit düştü. Bugün de soykırım savaşı kapsamında bölgemize ve halkımıza dönük saldırıları gerçekleştiriyor.  Türk devletine ait SİHA dün akşam Til Temir-Hesekê yolunu ve özellikle Uluslararası Koalisyon üssüne 2 km uzaklıkta bulunan Şimoke köyündeki kız çocukları eğitim merkezini hedef aldı. Saldırıda 4 çocuk şehit düştü, 11 kız çocuğu da yaralandı. Bu vahşi saldırı uluslararası bütün kanunları ihlal ediyor ve savaş suçudur. Aynı zamanda halkımıza dönük soykırım saldırısıdır, DAİŞ’in diğer yüzüdür.

Erdoğan’ın askeri operasyondan bahsetmesi herkese terörünü dayatması anlamına geliyor. Bu saldırı, çocuklar, yurttaşlar ve eğitim merkezleri üzerindeki tehlikeyi arttırıyor. Dahası Suriye’de daha fazla kaos yaratacak ve tüm Suriye’yi etkileyecek yeni bir durum ortaya çıkaracak.

Türk devletinin amacı bölgelerimize dönük saldırı ve işgalini meşrulaştırmak. Saldırı tehlikesi her geçen gün artıyor. Bu da Suriye’nin Türk devletinin tehdidi ve tehlikesinin altında olduğunu gösteriyor. Tüm Suriyelilerin bunu iyi bilmesi, Türk devletinin eski ve yeni politikalarından ders çıkarması gerekir.”